Prokop Diviš

Informace

Prokop Diviš – kněz, vynálezce a průkopník elektřiny

Prokop Diviš (1698–1765) byl český katolický kněz, přírodovědec a vynálezce, který se proslavil především sestrojením bleskosvodu. Ačkoli mu původně nešlo o ochranu budov před blesky, jeho výzkumy v oblasti elektřiny vedly k vytvoření jednoho z nejdůležitějších vynálezů své doby. Byl fascinován přírodními silami a elektřinou natolik, že byl opakovaně zván na císařský dvůr ve Vídni, kde předváděl elektrické experimenty pro Marii Terezii.

Narodil se v Helvíkovicích u Žamberka jako Václav Divíšek. Studoval na jezuitském gymnáziu ve Znojmě, kde si jeho nadání všimli premonstráti a umožnili mu další studium. Po vstupu do církevního řádu přijal jméno Prokop Diviš a získal doktoráty z teologie a filozofie. Jeho přednášky na znojemském gymnáziu byly plné experimentů, což vyvolávalo obdiv studentů, ale i obavy církevních hodnostářů. Nakonec byl přeložen na faru v Příměticích, kde se mohl plně věnovat svým výzkumům.

Jeho největším objevem byl bleskosvod, který nazýval „povětrnostní mašina“. Na rozdíl od Benjamina Franklina, který vztyčil svůj hromosvod až o šest let později, Divišův vynález nebyl jen pasivním vodičem blesků do země, ale snažil se i aktivně ovlivnit vznik bouřek. Navzdory úspěšným pokusům se však jeho vynález setkal s nepochopením – místní obyvatelé ho obviňovali ze sucha a bleskosvod zničili.

Odkaz, který žije dál

Kromě elektřiny se Diviš zabýval také hudbou a medicínou. Sestrojil první elektrifikovaný strunný nástroj, známý jako Denis d’or, který dokázal napodobit zvuk mnoha hudebních nástrojů a byl předchůdcem dnešních syntetizátorů. Věnoval se i elektroterapii, pomocí které úspěšně léčil epilepsii, revmatismus či svalové křeče.

Prokop Diviš byl vizionářem své doby, jehož objevy přesáhly hranice tehdejšího poznání. Jeho bleskosvod, experimenty s elektřinou a vize léčby elektrostimulací inspirovaly generace vědců – a vy nyní můžete hrdě nést jeho mistrovský motiv.

Akce

Datum odDatum doNázev akce
20.06.202521.06.2025Muzeum Žamberk – Svátek Dřeva

PARTNEŘI