Informace
Magdalena Dobromila Rettigová – žena, která vařením psala dějiny
Magdalena Dobromila Rettigová (1785–1845) se stala symbolem českého domácího umění i tichého vlastenectví. Jako autorka nejslavnější české kuchařky ovlivnila generace žen, ale její odkaz sahá daleko za hranice receptů. Byla jednou z prvních česky píšících autorek, učitelkou, organizátorkou kulturního života a zastánkyní vzdělávání žen.
Vyrůstala v přísném prostředí, kde se od dětí vyžadovala pracovitost a kázeň. Už v pěti letech dostala jehlice a přízi – „Co si napříště upleteš, budeš mít!“ – a tím začal její život samostatné a pilné dívky. Po smrti otce se rodina ocitla v nouzi a Magdalena musela brzy dospět. Ve svých šesti letech už plynně četla i psala, potají si půjčovala knihy a snila o jiném životě.
Změnu přinesl sňatek s právníkem Janem Aloisem Rettigem, vlastencem, který ji podpořil nejen lidsky, ale i literárně. Po jeho boku se přestěhovala do několika východočeských měst, kde postupně rozvíjela své vzdělávací a společenské aktivity. Založila kurzy pro dívky z nižších vrstev, vedla domácí hospodyňské školy a podporovala českou kulturu.
V roce 1826 vydala Domácí kuchařku, která nebyla jen soupisem receptů. Byl to laskavý průvodce, který učil, jak připravit jídlo s péčí, jak vést domácnost s hrdostí a jak se stát vzdělanou ženou. Rettigová věřila, že silný národ začíná u spořádané rodiny, a že ženy mohou společnost pozvednout – ne protestem, ale vzděláním a tvořivostí.
Její jazyk byl jednoduchý, blízký čtenářkám. Nenabízela luxus, ale praktické rady: jak vařit z toho, co je dostupné, jak zdobit stůl, jak učit děti. Přesto (nebo právě proto) se stala inspirací tisícům žen. Její kurzů se účastnily stovky dívek, které díky ní získaly nejen dovednosti, ale i větší sebevědomí.
I když byla často kritizována za konzervativní postoje a sentimentalismus, historici jí dnes přiznávají, že otevřela cestu ženskému sebeuplatnění ve veřejném prostoru – klidně, s pokorou, ale neochvějně.
Odkaz, který žije dál
Magdalena Dobromila Rettigová byla ženou, která věřila ve změnu skrze každodenní činy. Její odkaz žije dodnes – nejen v kuchyních a knihovnách, ale i v hodnotách, které hájila: péče, vzdělání a kultura.
Edice Českých mistrů připomíná tuto výjimečnou ženu s nadhledem a úctou. A díky podpoře sociálního podniku Rettigovka pomáhá její jméno i dnes – lidem se zdravotním hendikepem a těm, kteří potřebují druhou šanci.